Wydawnictwo

Dom Wydawniczy Orbis Pictus powstał w wyniku połączenia pasji osób, które od dziesięcioleci związane są z rynkiem poligraficznym i kolekcjonerskim. Dzięki synergii ogromnej wiedzy i doświadczenia oraz chęci wykorzystania możliwości, które są do naszej dyspozycji, postanowiliśmy wyznaczać sobie kolejne granice, do których możemy dotrzeć we współczesnej poligrafii. Jak się okazuje, najnowsze technologie w połączeniu z pracą mistrzów rękodzieła dają możliwości, które nas samych często zaskakują...

...mamy nadzieję, że efekty naszej pracy będą dla Państwa źródłem piękna oraz inspiracji.

ROTO01 ROTO02 ROTO03 ROTO04

Orbis Pictus

Dom Wydawniczy Orbis Pictus rozpoczął swoją działalność w 1989 roku we Wrocławiu. Od początku istnienia towarzyszyła nam pasja do starych ksiąg. Pierwszą pozycją na rynku reprintów i faksymiliów była książka „Bank Polski S.A. 1924 - 1951" wydana na zamówienie NBP w roku 1994. To było nasze pierwsze prawdziwe spotkanie z pracą wybitnych introligatorów i drukarzy, próbujących jak najwierniej odtworzyć księgę powstałą przed laty. Książka oprawiona ręcznie w zielone płótno spotkała się z wielkim uznaniem. Przez następne lata wielokrotnie na zamówienie indywidualnych entuzjastów starodruków odtwarzaliśmy piękne księgi sprzed kilkuset lat. Metalowe, często mosiężne okucia, drewniane oprawy oklejane skórą, przepiękne, będące sztuką samą w sobie, ręcznie malowane inicjały – wszystko to podnosiło atrakcyjność odtwarzanej książki. Każda z tak wykonanych ksiąg zawsze budziła wielkie emocje. I tak dotarliśmy do Pelplina, gdzie w Wydawnictwie Diecezji Pelplińskiej Bernardinum rozpoczynano prace nad najważniejszym dotąd dziełem sztuki drukarskiej – faksymile Biblii Gutenberga.

Współudział w największym tego rodzaju  przedsięwzięciu w Polsce utwierdził nas w przekonaniu, że umiłowanie do starych ksiąg to nie tylko nieszkodliwe hobby czy bibliofilska pasja. Przyglądaliśmy się, jak faksymile zmieniają swoje znaczenie i z kolekcjonerskich zbiorów zaczynają wędrować do sejfów i pilnie strzeżonych bibliotek i antykwariatów. To, co na rynku faksymiliów wydarzyło się w ostatnich kilku latach, przeszło najśmielsze oczekiwania. W ciągu 10 lat wartość niektórych pozycji wzrosła o 300, a nawet 500 procent! Na najbardziej prestiżowych targach książki we Frankfurcie n. Menem wydawnictwa zajmujące się tym rynkiem uzyskały specjalny status, a ich dzieła prezentowane są w wyodrębnionej części ekspozycji, gdzie kilkunastu wydawców z całego świata pokazuje swój dorobek.

Mieliśmy okazję zaprezentować tam jedną z naszych ostatnich pozycji: Atlas Mercatora z XVI wieku. Numerowana edycja 294 egzemplarzy szybko znalazła zainteresowanie. Została ona oprawiona w skórę, ze specjalnie sklejanymi kartami, umożliwiającymi, tak jak przed 500 laty, oglądanie rycin i wielkoformatowych map. Księgę można dzisiaj kupić w renomowanych antykwariatach Wiednia, Amsterdamu, Brukseli, Monachium i w... Pelplinie. Z zachwytu nad zbiorami pelplińskiej biblioteki, w której kryją się nawet XII- i XIII- wieczne rękopisy, stworzone przez mozolnie pracujących mnichów i skrybów – postanowiliśmy właśnie tu ostatecznie ulokować siedzibę naszego wydawnictwa. W ścisłej współpracy ze specjalistami z Wydawnictwa Bernardinum, przy introligatorni tworzącej piękne oprawy naszych faksymiliów kompletujemy naszą Pelplińską Bibliotekę, a w niej prezentujemy nasze Księgi Pelplińskie. Najpiękniejsze i najcenniejsze książki tworzone nowożytnie – faksymilia.

Używamy plików cookies (ciasteczek)Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na umieszczenie ich w Twoim urządzeniu końcowym.

Przeczytaj więcej w naszej polityce prywatności


Nie pokazuj więcej