Flora Sinensis

Michał Boym, Flora Sinensis, Wiedeń, 1656 r.

Faksymilowa edycja pierwszego, naukowego opisu flory i fauny Chin. Spisana przez jezuitę polskiego pochodzenia - Michała Boyma. Jego praca dała ówczesnej Europie wiedzę na temat chińskich roślin i zwierząt. Porusza kwestię leczniczych działań poszczególnych roślin i medycyny alternatywnej. Dzieło, które dowodzi, że Polska od zawsze przynależała do kultury europejskiej.

Nakład limitowany: 299 egz.
Dostępnych mniej niż 240 szt.

Polski misjonarz

Michał Boym
więcej >>
Michał Piotr Boym (ur. 1612 lub 1614 we Lwowie, zm. 22 sierpnia 1659 w Guangxi) – polski orientalista, jezuita, misjonarz w Chinach, przyrodnik, kartograf, jeden z pierwszych europejskich sinologów, propagator chińskiej medycyny w Europie oraz poseł cesarza Yongli z Południowej dynastii Ming do papieża.

W 1631 roku wstąpił do zakonu jezuitów w Krakowie. Przez 10 lat przebywał w zakonach w Polsce (oprócz Krakowa) w Sandomierzu, Kaliszu i Jarosławiu, przygotowując się do pracy misyjnej na Dale

kim Wschodzie. Po wyświęceniu na kapłana, w 1643 roku, Boym poprzez Rzym, Lizbonę dotarł do Makau, gdzie początkowo wykładał w kolegium jezuickim. Później prowadził pracę misyjną na wyspie Hajnan, którą jako pierwszy Europejczyk dokładnie opisał. Po jej zajęciu przez Mandżurów (1647) pełnił posługę w Tonkinie. W roku 1649 został wysłany na dwór cesarza Yongli, by już po niespełna trzech latach wrócić do Europy jako poseł z misją przedstawienia sytuacji chrześcijańskiego dworu Południowych Mingów Papieżowi w Rzymie i wystarać się dla niego o zewnętrzne poparcie. Po długich i licznych staraniach oraz przeżytych perypetiach i uzyskaniu takowego  poparcia od papieża Aleksandra VII (1655r.) udał się w podróż powrotną do Chin. Kiedy przybył do Goa w Indiach okazało się, że sytuacja Yongli w Chinach jest już tragiczna. 22 sierpnia 1659 roku Michał Boym, nieustępliwy obrońca przegranej sprawy, wyczerpany trudami wieloletniej wędrówki zmarł w chińskiej prowincji Guangxi. Został pochowany w nieznanym miejscu.

Obserwacje poczynione podczas podróży stały się podstawą do żywej działalności pisarskiej Boyma. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę dotyczącą wielu dziedzin.

Dzieło Boyma

Flora Sinensis
więcej >>
Flora Sinensis
więcej >>
Najbardziej znanym dziełem Michała Boyma była Flora Sinensis (Flora chińska). 

Wydana w 1656 r. w Wiedniu Flora Sinensis była pierwszym w Europie systematycznym opisem flory Dalekiego Wschodu. Wcześniej pojawiały się wzmianki szczątkowe, niekiedy fantastyczne w wiekach starożytnych. Następnie do tej grupy twórców wiedzy o Dalekim Wschodzie dołączali odkrywcy, podróżnicy, misjonarze  oraz handlarze. Jednak zawsze były to tylko obserwacje czynione przez laików na marginesie ich spostrzeżeń geograficznych, etnicznych i handlowych.

Michał Boym jako pierwszy Europejczyk spróbował dokonać systematycznego opisu roślinności Dalekiego Wschodu, poświęcając temu zagadnieniu całe swoje dzieło. Jego praca dała ówczesnej Europie wiedzę na temat inności roślinności oraz zwierząt ale także możliwości zastosowania roślin (niemal w każdym opisie zawarte zostały informacje o walorach gospodarczych lub leczniczych). Praca Boyma oczywiście całego tematu nie wyczerpuje ale odmalowuje egzotyczność oraz niezwykłość świata roślinno-zwierzęcego – i to odmalowuje dosłownie, gdyż tekstowi towarzyszą drzeworytowe ilustracje, które  zostały ręcznie pomalowane akwarelą.

Flora Sinensis
więcej >>
Flora Sinensis
więcej >>
W momencie powstania Flora Sinensis stanowiła pierwszorzędne źródło informacji dla wszystkich spragnionych wiedzy o ciągle jeszcze tajemniczym kraju. W wieku XX praca Michała Boyma była uwzględniania przez badaczy, którzy omawiali jej nowatorstwo na tle ówczesnej wiedzy, poprawność przekazywanych informacji oraz kompetencje autora. Niezależnie jednak od zmiany funkcji utworu, jaka zaszła na przestrzeni dziejów, zawsze postrzegano dzieło Boyma wyłącznie jako utwór botaniczny (na dalszy plan spychano – nie bez racji – nawet kwestie zoologiczne) i tylko w tym kontekście poddawano go mniej lub bardziej dokładnej analizie. Podczas głębszej analizy zauważyć można, że Flora Sinensis jest utworem interdyscyplinarnym, a jej badanie wymaga połączenia kompetencji różnych dziedzin naukowych, gdyż na jej kartach zbiegają się pola badawcze m. in. filologii klasycznej, sinologii, historii misji oraz historii botaniki. 

Flora Sinensis
więcej >>
Dzieło Boyma potwierdza przynależność XVII-wiecznej literatury polskiej do kręgu europejskiej Latinitatis oraz poszerza zakres jej zainteresowania. Praca ta dowodzi, że Polska od zawsze przynależała do kultury Europejskiej. Flora Sinensis jest ważnym głosem w dialogu międzycywilizacyjnym, który pomiędzy Zachodem a Wschodem próbowano podejmować od czasów starożytnych, ale który pełnym głosem zabrzmiał dopiero wraz z przybyciem do Chin misjonarzy jezuickich w XVI wieku. Poprzez szerokość swoich horyzontów, nieustającą chęć poznania i zrozumienia „inności” świata Wschodu Michał Boym objawia się jako prawdziwy Europejczyk, przedstawiciel kultury ekspansywnej i transgresyjnej, która – jak piszę Zygmunt Bauman – „żywi awersję do granic, jakby wytaczała je tylko po to, aby wyznaczyć cel dla swej upartej potrzeby ich przekraczania”.  

Oryginalna praca Boyma […] jest opublikowana in folio w Wiedniu, przez wydawnictwo [im.] Mateo Ricciego, ma 75 stron i 23 ryciny. […] Boym opisuje 22 rośliny, z których więcej niż połowa jest raczej rodzima dla archipelagu indyjskiego. 21 zilustrowanych jest przez ryciny, z dołączonymi znakami chińskimi. Potem następuje opis kilku chińskich ssaków, ptaków, gadów itp. z dwoma rycinami.

400 rocznica urodzin Michała Boyma

Pudełko Flora Sinensis
więcej >>
Pudełko Flora Sinensis
więcej >>

Faksymilowa edycja Flory Sinensis została wydana dla uczczenia 400. rocznicy urodzin Michała Boyma. Oryginał pochodzi ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej. Egzemplarz został wydrukowany na specjalnym, żeberkowanym papierze przy zastosowaniu wszelkich rygorów wymaganych podczas wykonywania druków faksymilowych (fotografia, obróbka graficzna, druk ze specjalnych rastrów). Dzieło zostało oprawione w skórę ze złotymi tłoczeniami.  

 

 Specyfikacja

Zobacz katalog
Michał Boym, Flora Sinensis, Wiedeń 1656 r.

Wymiary: 344 x 236 x 13 mm
Ilość kart: 36
Papier: papier żeberkowy
Oprawa: skóra z bogato złoconymi tłoczeniami
Opakowanie: etui wsuwane; wymiar 345 x 238 x 15 mm
Nakład limitowany: 299 egzemplarzy

Cena: 2900 zł

Używamy plików cookies (ciasteczek)Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na umieszczenie ich w Twoim urządzeniu końcowym.

Przeczytaj więcej w naszej polityce prywatności


Nie pokazuj więcej