Modlitewnik Księżnej Doroty

Jobst Gutknecht, Modlitewnik Księżnej Doroty, Norymberga, 1536

Modlitewnik Doroty – piękny i niezwykle osobisty prezent w ozdobnej oprawie z aksamitu ostatniego mistrza zakonu krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna dla jego pierwszej żony Doroty.

Nakład limitowany: 299 egzemplarzy
WYPRZEDANY

Jobst Gutknecht, Modlitewnik Księżnej Doroty, Norymberga, 1536

Modlitewnik w opakowaniu
więcej >>
Modlitewnik księżnej Doroty
więcej >>
Drukowany na pergaminie modlitewnik podarowany księżnej Dorocie, pierwszej żonie księcia Albrechta Hohenzollerna. Książe Albrecht był ostatnim wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego przed sekularyzacją, w latach 1511-1525. Wystąpił z zakonu razem ze znaczną liczbą innych rycerzy, co praktycznie zakończyło działalność krzyżaków w Prusach. 10 kwietnia 1525 roku złożył hołd lenny królowi Polski Zygmuntowi Staremu w Krakowie - nazwany później hołdem pruskim - i od tego czasu, aż do śmierci w 1568 roku, sprawował władzę książęcą w dawnym państwie zakonnym przemianowanym na Prusy Książęce.


Księżna Dorota urodziła się 1 sierpnia 1504 roku jako córka króla Danii i Norwegii Fryderyka I z dynastii Oldenburskiej i Anny z Hohenzollernów. Dorota była pierwszą żoną księcia Albrechta. Uroczysty ślub odbył się 1 lipca 1526 roku. Księżna Dorota urodziła sześcioro dzieci, z których wieku dorosłego dożyła tylko najstarsza córka Anna Zofia. Zmarła w dniu 11 kwietnia 1547 roku i pochowana została w prezbiterium katedry w Królewcu.

Bordiury
więcej >>
Misternie wykonane okucia
więcej >>
Modlitewnik Księżnej Doroty - osobisty prezent księcia - został przygotowany na wzór iluminowanych modlitewników rękopiśmiennych. Jest wydrukowany, ale wszystkie jego zdobienia i iluminacje zostały wykonane ręcznie z użyciem złota. Taka technologia została wykorzystana także w naszej kopii faksymilowej. Wyjątkowości starodrukowi nadają liczne ręcznie malowane ilustracje, między innymi herb księżnej oraz bordiury roślinne i zoomorficzne, które w oryginale wykonane zostały przez miniaturzystę norymberskiego Jerzego Glockendona (1490-1533/34r.). W wykonanych zdobieniach widać wpływ bajek zwierzęcych greckiego bajkopisarza - niewolnika Ezopa (VI wiek p.n.e.).

Po przedwczesnej śmierci księżnej modlitewnik został włączony do prywatnego księgozbioru księcia Albrechta. Dziś oryginał dzieła przechowywany jest w Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - sygn. Ob.6.II.4489. Na uwagę zasługuje niecodzienna biżuteryjna oprawa książki wykonana z dwóch desek obciągniętych czarnym aksamitem, zaopatrzona w oryginale w misterne odlewane i odkuwane srebrne narożniki, guzy i zapinki. Świadczą one o bogactwie i o bardzo osobistym charakterze prezentu dla księżnej. Dzieło opakowane zostało w drewnianą szkatułę wyściełaną tkaniną lnianą i zaopatrzone w stosowny kolofon.

Specyfikacja

Jobst Gutknecht, Modlitewnik Księżnej Doroty, Norymberga, 1536 r. Zobacz katalog

Wymiary: 120 x 175 x 35 mm
Ilość kart: 74
Papier: pergamenata 120 g/cm2, dwustronnie gładzona
Oprawa: deski obciągnięte czarnym aksamitem, zaopatrzona w odlewane i odkuwane mosiężne i posrebrzane narożniki, guzy i zapinki
Opakowanie: drewniana skrzynka ze srebrnym napisem na wieku i wyściełana tkaniną lnianą; wymiar: 200 x 270 x 70 mm
Nakład limitowany: 299 egzemplarzy

Cena: 5800 zł

Używamy plików cookies (ciasteczek)Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na umieszczenie ich w Twoim urządzeniu końcowym.

Przeczytaj więcej w naszej polityce prywatności


Nie pokazuj więcej