Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin, Koncert f-moll, Polska, 1829-1830

Pośród wielu skarbów trzymanych w Polskiej Bibliotece Narodowej znajduje się jedna pozycja, która zajmuje specjalne miejsce w sercu każdego Polaka - jest to zapis nutowy Koncertu f-moll Fryderyka Chopina, jednego z pierwszych wielkich dzieł kompozytora i zarazem jednego z ostatnich dzieł skomponowanych na ojczystej ziemi.

Nakład limitowany: 495 egzemplarzy
WYPRZEDANY

Manuskrypt Koncertu f-moll Fryderyka Chopina. Faksymile jednego z najcenniejszych polskich skarbów narodowych.

Wydanie Koncertu f-moll
więcej >>
Opakowanie
więcej >>
Wraz z partią na fortepian, zapisaną całkowicie przez samego artystę, rękopis jest jedynym istniejącym zapisem jego koncertów zachowanym w kompletnej formie.

Koncert f-moll został skomponowany w Warszawie między październikiem 1829 roku a lutym 1830 roku. Dedykowany został Delfinie Potockiej, mimo że inspiracją do jego napisania było uczucie do Konstancji Gładkowskiej.

„Bo ja już – może na szczęście – mam mój ideał, któremu wiernie, nie mówiąc z nim, już pół roku służę, który mi się śni, na którego pamiątkę stanęło adagio do mojego Koncertu..." — w taki sposób kompozytor pisał do Tytusa Woyciechowskiego, 3 października 1829 r.

We wrześniu 1939 roku, w obawie przed zagrabieniem podczas zbliżającej się wojny, manuskrypt został wywieziony z Polski wraz z innymi skarbami. Najpierw trafił do Londynu, do siedziby polskiego rządu na uchodźstwie, a następnie do Kanady, gdzie był przetrzymywany w Banku Montrealu w Ottawie. Do Polski wrócił dopiero w roku 1959, a więc po 20 latach. Komentarz do faksymile napisany został przez profesora Jana Ekiera – wybitnego pianistę. Prace komisji
więcej >>
Strona z rękopisu
więcej >>
Tekst pomaga czytelnikowi umieścić manuskrypt we właściwym kontekście historycznym oraz poznać od strony naukowej okoliczności powstania dzieła. Wydanie zawiera także płytę CD z nagraniem koncertu w wykonaniu Artura Rubinsteina z towarzyszeniem polskiej Filharmonii Narodowej, zarejestrowanym w 1960 roku. Podkreślając wagę tego narodowego skarbu, faksymile zostało wykonane z jak największą starannością. Kolory oraz detale próbnych wydruków były porównywane z oryginałem przez specjalnie na tę okazję powołaną komisję. Do wykonania użyto specjalnie wyprodukowanego papieru, maksymalnie zbliżonego do tego, na którym pisany był manuskrypt. Powtórzono także znaki wodne, znajdujące się w oryginale.

Specyfikacja

Fryderyk Chopin, Koncert f-moll, Polska, 1829-1830 r. Zobacz katalog

Wymiary: 248 x 345 x 20 mm
Liczba kart: 87
Papier: żeberkowany, wg parametrów i ze znakiem wodnym papierni Blacons (Francja)
Oprawa: blok szyty ręcznie, oprawa broszurowa zgodna z pierwotną
Opakowanie: pudło ze skóry, oprócz faksymile Koncertu zawiera komentarz prof. Jana Ekiera, tłumaczony na języki: polski, angieslki, niemiecki, francuski, hiszpański oraz japoński. Wydawnictwo zawiera również płytę CD z nagraniem koncertu w wykonaniu Artura Rubinsteina; wymiary: 315 x 425 x 80 mm
Nakład limitowany: 495 egzemplarzy

Wydawcy: Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej Bernardinum (Polska) & Yushodo Co., Ltd. (Japan)
Oficjalny sprzedawca: Dom Wydawniczy Orbis Pictus

Cena: 4900 zł


Używamy plików cookies (ciasteczek)Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na umieszczenie ich w Twoim urządzeniu końcowym.

Przeczytaj więcej w naszej polityce prywatności


Nie pokazuj więcej