Uranographia

Uranografia to prawdziwe arcydzieło miedziorytnictwa w formie wielkoformatowych map nieba. Potęga wyobraźni stworzyła świat ludzkich postaci, zwierząt i zjawisk wpisanych w gwiezdne konstelacje. Czy potrafisz je odnaleźć?

Nakład limitowany: 299 egzemplarzy
Dostępnych mniej niż 8 szt.


Joannis Elerti Bode, Uranographia sive astrorum descriptio, Berlin, 1797-1801

Uranographia
więcej >>
Johann Elert Bode urodzony 19 stycznia 1747 roku w Hamburgu, zmarł 23 listopada 1826 roku w Berlinie. Był dyrektorem berlińskiego obserwatorium astronomicznego. Pracował nad ustaleniem orbity Urana, któremu nadał też nazwę. Przyczynił się do rozpowszechnienia prawa Titiusa-Bodego. Prawo to dość wiernie odtwarzało wielkie osie wszystkich planet do Saturna włącznie, ale pozostawiało puste miejsce na planetę pomiędzy Marsem a Jowiszem. Odkrycie przez Williama Herschela Urana o orbicie położonej dalej i rozszerzającej zasięg działania reguły Titiusa-Bodego dodatkowo wzmocniło przekonanie, że pomiędzy Marsem a Jowiszem musi znajdować się dodatkowa planeta. Jemu właśnie przypisuje się odkrycie galaktyki Messier 81, nazywanej również “Galaktyką Bodego”.

Atlas łączy w sobie jakość naukową i artystyczną. Jest największym atlasem kończącym „złotą epokę” kartografii nieba. Jako ostatni prezentuje misterne, plastycznie wyobrażenia konstelacji i znaków zodiakalnych. Stał się syntezą prac wielu wcześniejszych astronomów, w tym Lacaille’a, Lalande’a, Messiera i co najmniej 2500 mgławic Williama Herschela. Zawiera 21 plansz miedziorytniczych, na których autor prezentuje pozycje ponad 17200 gwiazd zebranych w gromady mgławic i konstelacje, w tym 48 opisanych przez Ptolemeusza (około 100-168 r.) i 11 przez Heweliusza (1611-1687 r.). Atlas ukazywał się w pięciu częściach od roku 1797 do 1801. Niniejszy zbiór zawiera wszystkie plansze z owych pięciu części.

Pochodzenie oryginału

Uranographia
więcej >>
Oryginał pochodzi ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, do której trafił ze zbiorów biblioteki toruńskiego protestanckiego Gimnazjum Akademickiego założonego w roku 1568 przez burmistrza i humanistę Henryka Strobanda, a potem Coppernicus-Verein für Wissenschaft und Kunst w Toruniu. Zakupiony tuż po jego wydaniu w Berlinie, na potrzeby kształcenia studentów, pozostał w toruńskich zbiorach.
           
Wydrukowany został metodą offsetową na papierze bawełnianym, gładkim. Oprawiony całkowicie ręcznie w tłoczony pergamin, płótno i skórę. Dodatkowo oprawę uzupełnia złocony na przedniej okładzinie tytuł. Specyficzne, jak niegdyś, klejenie i szycie kart atlasu - tak, jak w oryginale - pozwala na jego pełne i „płaskie” otwarcie, dzięki któremu dostępne są wszystkie szczegóły w miejscu zagięcia plansz.

Specyfikacja

Joannis Elerti Bode, Uranographia sive astrorum descriptio, Berlin, 1797–1801 r. Zobacz katalog

Wymiary: 455 x 650 x 40 mm
Ilość kart: 22
Papier: papier bawełniany, gładki
Oprawa: półskórkowa, skóra połączona z płótnem, tytuł złocony, klejenie i szycie kart atlasu - tak, jak w oryginale - pozwala na jego pełne otwarcie i przeglądanie map bez utraty szczegółów na zagięciach kart
Opakowanie: brak
Nakład limitowany: 299 egzemplarzy

Cena: 5200 zł

Używamy plików cookies (ciasteczek)Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na umieszczenie ich w Twoim urządzeniu końcowym.

Przeczytaj więcej w naszej polityce prywatności


Nie pokazuj więcej