Atlas Coelestis

Johann Gabriel Doppelmayr, Atlas Coelestis In qou Mundus Spectabilis, Norymberga, 1742

Atlas coelestis – wieki badań, setki lat obserwacji, największe postaci światowej astronomii. To wszystko w jednym wielkim, artystycznym dziele, pokazanym z zadziwiającym kunsztem.

Nakład limitowany: 299 egzemplarzy
Dostępnych: mniej niż 10 szt.

Johann Gabriel Doppelmayr, Atlas Coelestis In qou Mundus Spectabilis, Norymberga, 1742

Oprawa
więcej >>
Oprawa - zdobienie
więcej >>
Kopia faksymilowa „Atlas Coelestis In qou Mundus Spectabilis” Johanna Gabriela Doppelmayra (1677-1750r.) wydanego w oficynie Johanna Homanna w Norymberdze w roku 1742.

Johann Baptist Homann (1664-1724r.), były mnich klasztoru Dominikanów Oberkammlach w Schwabii, w 1688 roku osiedlił się w Norymberdze i został rytownikiem map dla firm wydawniczych Jakuba von Sandrarta i Davida Funcka. W 1702 roku Homann założył  własną, wpływową firmę wydawniczą w dziedzinie kartografii, którą prowadził do końca życia. Jego prace były kontynuowane przez jego syna Johanna Christopha Homanna (1703-1730r.), a po jego śmierci przez jego przyjaciela Johanna Michaela Franza (1700-1761r.) i Johanna Georga Ebersbergera (1695-1760r.) pod nazwą „Homnnische Atlas Coelestis
więcej >>
Erben”. Wydawnictwo pozostało aktywne pod różnymi nazwami aż do 1848 roku. Sam zaś autor - J.G. Doppelmayr był niemieckim matematykiem, astronomem, kartografem, profesorem matematyki i astronomii na Aegidien-Gymnasium od roku 1704 aż do śmierci. Zasłynął też jako badacz i znawca zegarów, przede wszystkim Atlas Coelestis
więcej >>
słonecznych.

Doppelmayr zmarł 1 grudnia 1750 roku w Norymberdze. Niektóre źródła twierdzą, że jego śmierć była skutkiem potężnego wstrząsu elektrycznego, którego doświadczył na krótko przed eksperymentami z baterią elektrycznych kondensatorów. Na jego cześć jego imieniem nazwany został krater na Księżycu oraz planeta mniejsza o numerze 12622.

Pochodzenie oryginału

Łączenie kart
więcej >>
Oryginał atlasu pochodzi ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (nr kat.: A-640-V).  Zawiera 32 mapy nieba opracowane przez autora na podstawie badań wcześniejszych astronomów: Claudiusza Ptolemeusza (100-168r.), Atlas Coelestis
więcej >>
Mikołaja Kopernika (1473-1543r.), Johannesa Keplera (1571-1630r.), Tycho Brahe (1546-1601r.). Wszystkie te postaci zostały uwiecznione na karcie przedtytułowej i uchwycone w swych charakterystycznych pozach z instrumentami pomiarowymi. Autor zgromadził w tym dziele efekty swoich życiowych poszukiwań i pasji. Miedzioryty zostały odbite na gładkim bawełnianym papierze, dodatkowo ręcznie pokolorowanym. Dwie ostatnie mapy dołączone zostały do egzemplarza sześć lat później i przedstawiają pozycję Słońca i Ziemi z dnia 25 lipca 1748 roku.

Atlas oprawiony został w skórę cielęcą barwioną, inkrustowaną wstawką ze skóry koźlęcej, na której wyzłocony został stosowny tytuł i nazwisko autora.

Specyfikacja

Johann Gabriel Doppelmayr, Atlas Coelestis In qou Mundus Spectabilis, Norymberga, 1742 Zobacz katalog

Wymiary: 315 x 515 x 40 mm
Ilość kart: 64
Papier: papier bawełniany z domieszką lnu, gładki
Oprawa: twarda, kaszerowana tektura obciągnięta skórą cielęcą, inkrustowana skórą koźlęcą ręcznie barwioną i złoto tłoczoną
Opakowanie: brak
Nakład limitowany: 299 egzemplarzy

Cena: 5900 zł

Używamy plików cookies (ciasteczek)Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na umieszczenie ich w Twoim urządzeniu końcowym.

Przeczytaj więcej w naszej polityce prywatności


Nie pokazuj więcej