Faksymilia jako inwestycja

Na światowych rynkach finansowych jednym z obserwowanych trendów jest inwestowanie w sztukę. Lokowanie nadwyżek finansowych w inwestycje alternatywne umożliwia dywersyfikację portfela inwestycyjnego i zwiększa jego bezpieczeństwo w czasach zawirowań ekonomicznych.

ROTO01 ROTO02 ROTO03 ROTO04

"ars auro gemmisque prior" …sztuka cenniejsza niż złoto i drogie kamienie…

Faksymilia na rynku wtórnym
więcej >>

Globalny rynek dzieł sztuki w ostatnich latach znacząco się rozwinął, a ceny oferowane za nie wciąż rosną. Powodem, dla którego ceny na tym rynku biją rekordy, jest stale rosnąca liczba potencjalnych nabywców i jednocześnie malejąca liczba dzieł sztuki dostępnych w sprzedaży.

 

 

„Złota Trójka” - najcenniejsze księgi świata

Bibila Gutenberga
więcej >>
Najcenniejsza na świecie księga to wydrukowana przez Gutenberga w 1456 roku Biblia, zwana Kodeks Leicester
więcej >>
„Biblią Gutenberga". Jedynie 20 egzemplarzy przetrwało do dzisiaj w kompletnym stanie. Kolejnym tytułem jest „Kodeks Leicester", a jego autorem jest Leonardo da Vinci. Pierwszym właścicielem tego dzieła był Thomas Coke, który nabył księgę w 1717 roku. W 1994 roku Kodeks nabył Bill Gates za 30,8 milionów dolarów. Na trzecim miejscu znajduje się „Pierwsze Folio”, czyli pierwsza drukowana edycja 36 dzieł Szekspira. Wydrukowano ich ok. 1000 egzemplarzy. Każdy z pozostałych 228 egzemplarzy wycenia się na 22,6 mln dolarów.

Światowy trend kolekcjonersko-inwestycyjny dotarł dzisiaj do Polski

Pierwsze folio
więcej >>
Faksymilia na rynku wtórnym
więcej >>
Księgi faksymilowe traktowane są we współczesnym świecie jako inwestycje wyjątkowe. Restrykcyjnie limitowane nakłady, niezwykle skomplikowany proces wytworzenia oraz nieosiągalność oryginałów sprawiają, że faksymilia stały się nie tylko prawdziwą gratką kolekcjonerską, ale są również chętnie nabywane przez inwestorów chcących zminimalizować ryzyko poprzez lokowanie środków w uważane jako pewną inwestycję dzieła sztuki. Bardzo często zdarza się, że wartość ukazującego się faksymile w krótkim czasie znacząco wzrasta, osiągając ceny rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Na świecie od wielu lat działają wyspecjalizowane oficyny wydawnicze, które tworzą księgi faksymilowe. Premiera każdego z dzieł jest nie tylko dużym wydarzeniem wydawniczym i kulturalnym, ale również nie lada okazją dla inwestorów. O wyjątkowości faksymiliów najlepiej świadczy fakt, że stały się jednym z najbardziej ekskluzywnych prezentów. Wśród obdarowywanych są przywódcy duchowi, głowy państw i wybitne osobistości.

Używamy plików cookies (ciasteczek)Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na umieszczenie ich w Twoim urządzeniu końcowym.

Przeczytaj więcej w naszej polityce prywatności


Nie pokazuj więcej