Co to jest faksymile?

"Faksymile to ukazanie pewnego misterium, dzięki któremu książka czy tekst bardzo stary zaczyna żyć na nowo. (...) Jest to przy tym takie dzieło, w którym odtwarza się wszystko – w starodrukach sam druk, inicjały,zabrudzenia czy przypadkowe zdarzenia, które stały się niejako bohaterami danej księgi."
Szlaga, Jan Bernard (2004). Przedmowa.
W: Biblia Gutenberga i jej polskie faksymile.
Pelplin: Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej Bernardinum

ROTO01 ROTO02 ROTO03 ROTO04

Co to jest faksymile?

Wierne odtworzenie oryginalnego dzieła to faksymile. Szczególnie ważne są wszelkie detale introligatorskie. Odtworzenie niemalże oryginalnej oprawy, dobór skóry i barwnika, sposób klejenia lub szycia grzbietu książki, kapitałki, okucia i zdobienia wymagają solidnej rzemieślniczej wiedzy i doświadczenia. Ręcznie malowane inicjały, ilustracje zwane iluminacjami, wszelakie tzw. smaczki, czyli jedyne w swoim rodzaju elementy, które znajdują się w kopiowanym dziele. Przygotowanie oryginalnego egzemplarza do druku, a następnie samo wytworzenie kart księgi faksymilowej to proces niezwykle skomplikowany, wymagający połączenia najnowocześniejszych technologii z doświadczeniem i wprawą mistrzów rękodzieła. O końcowym efekcie decydują specjalne urządzenia do właściwej ekspozycji odtwarzanych ksiąg, unikatowe oprogramowanie, a przede wszystkim wybitni specjaliści – naukowcy, fotograficy, archiwiści.

Największym uznaniem dla twórców faksymile jest… pomylenie oryginału z jego wierną kopią. Wspaniałe uczucie, jakie towarzyszy wydawcy w momencie, kiedy do  przepięknego faksymile kolekcjonerzy podchodzą z delikatnością godną oryginału, to największa satysfakcja z podjętego trudu. Przeglądanie kart odbywa się wtedy w białych rękawiczkach uniemożliwiających pozostawienie w księdze jakichkolwiek zabrudzeń. Często też faksymilia eksponowane są zamiast cennych oryginałów. W trosce o niszczejące dzieła, wierne kopie modlitewników, encyklopedii czy atlasów doskonale zastępują sfatygowane wielowiekowe egzemplarze.

Faksymile - dziedzictwo i pasja...

Dziś najbardziej wartościowe cymelia są coraz bardziej chronione, między innymi przez znaczne ograniczenie dostępu do oryginalnych i często bezcennych egzemplarzy. Niejednokrotnie są to dzieła, które zmieniały bieg historii lub upowszechniały wiedzę, która miała nieoceniony wpływ na powszechny rozwój intelektualny i duchowy. Aby uchronić wielowiekowe unikaty przed zapomnieniem, Orbis Pictus prezentuje najważniejsze księgi epok, dostarczając do Państwa domów niepowtarzalne wydania faksymilowe. Na proces tworzenia Ksiąg Pelplińskich składa się wiedza i doświadczenie, które są naszą największą tajemnicą i wartością. To sprawia, że Orbis Pictus może się poszczycić najlepiej wykonanymi Księgami Faksymilowymi na świecie.

Używamy plików cookies (ciasteczek)Używamy plików cookies m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na umieszczenie ich w Twoim urządzeniu końcowym.

Przeczytaj więcej w naszej polityce prywatności


Nie pokazuj więcej